Co to jest transfer domen i jak działa?

Transferem domeny nazywamy przeniesienie obsługi nazwy domenowej (domeny) z jednej firmy do drugiej. Operacja ta w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie domeny, odbywa się zupełnie niewidocznie dla funkcjonowania witryny jak i poczty. Po pozytywnym zakończeniu transferu opłaty za utrzymanie domeny należy kierować już do nowego rejestratora. Transfer domen polskich jest bezpłatny, nie wymaga też przedłużenia ważności domeny o kolejny rok.

Pamiętaj, że po zakończonym transferze domeny, będzie ona nadal wskazywała na te same serwery DNS, które były ustawione przed rozpoczęciem transferu.

Zobacz także: Jak przetransferować domeny do FusionSystem?

Co muszę przygotować do transferu?

Aby rozpocząć transfer domeny należy posiadać kod AuthInfo (unikalny kod zabezpieczający przed nieautoryzowanym inicjowaniem transferu domeny [więcej o authinfo]). Kod AuthInfo uzyskasz od obecnego rejestratora Twoich domen pisząc do niego pisemną prośbę:

  1. drogą email z autoryzowanego adresu email (zgodnego z bazą WHOIS),
  2. wypełniając wniosek o wydanie kodu authinfo.

Kiedy można transferować domeny?

Transfer nazwy domeny można zainicjować w dowolnym terminie z wyłączeniem niżej wymienionych okresów ochronnych:

  1. Transfer domeny z/lub do NASK może odbyć się najwcześniej 21 dni po dacie rejestracji, odnowienia lub ostatnim transferze domeny i nie później jak 10 dni przed końcem okresu rozliczeniowego domeny.
  2. Transfer domeny pomiędzy Rejestratorami może odbyć się najwcześniej 5 dni po dacie rejestracji, odnowienia lub ostatnim transferze domeny, i nie później niż 6 dni przed końcem okresu rozliczeniowego domeny.

Jeśli chcesz przetransferować swoje domeny do FusionSystem skorzystaj z tego poradnika.