Jak rozpoznać, że na domenę nałożono filtr ręczny?

Jeżeli przechwyciłeś/aś domenę z rynku wtórnego lub nie dostosowałeś/aś się do wytycznych dla webmasterów Google istnieje prawdopodobieństwo, że na stronę nałożono działania ręczne.

Nałożenie działań ręcznych objawia się tym, że domena zostaje wyindeksowana z indeksu Google.  Pozycje Twojej strony spadają gwałtowanie w dół, aż domena zniknie z wyników wyszukiwania.

Jak sprawdzić czy strona jest zaindeksowana?

Najlepszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce adresu strony poprzedzonego operatorem site:.

Przykład: site:adresstrony.pl (bez spacji pomiędzy operatorem, a adresem witryny!)


Operator site: w Google


Jeżeli zaobserowałeś/aś to w przypadku swojej strony to jest wysoce prawdopodobne, że została ukarana przez Google. Zanim jednak podejmiesz czynności mające na celu cofnięcie kary zorientuj się czy strona nie została wyindeksowana przez inne działania administratora witryny, np: zablokowanie robotom wyszukiwarek (Googlebot, Googlebot Images, Google Mobile) dostępu do zasobów witryny poprzez:

  • Plik robots.txt - komenda Disallow;
  • Plik .htaccess - przykładowa regułą identyfikująca robota: RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} Googlebot
  • Katalog na serwerze zabezpieczony hasłem

Pamiętaj również, aby sprawdzić czy silnik twojej strony (skrypt) analizuje nagłówki żądań wydawanych przez internautów.

Jeżeli jesteś pewien/pewna, że na Twoję stronę nałożono działania ręczne przeczytaj nasz poradnik: Jak usunąć filtr ręczny od Google?